Biuro rachunkowe
Garde profit

Aktualności

20.05.2015
E-ZWOLNIENIA OD 2016 R.

Od przyszłego roku tradycyjne, papierowe zwolnienia lekarskie zostaną zastąpione e-zwolnieniami. Sejm przyjął właśnie projekt ustawy przygotowany przez Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej.
Od przyszłego roku lekarz nie będzie musiał już wypisywać papierowych druków i przekazywać ich oryginału do ZUS, a kopii do pracodawcy. Zarówno ZUS, jaki pracodawca, dostaną informację o zwolnieniu lekarskim drogą elektroniczną.
Choć z e-zwolnień będzie można korzystać od 2016 r., to ministerstwo na wniosek środowiska lekarskiego zapisało w projekcie ustawy okres przejściowy. Przez 2 lata, obok elektronicznych zwolnień, nadal będą honorowane tradycyjne papierowe druki. Od 2017 r. obowiązywać będą już wyłącznie e-zwolnienia. Jedynie w wyjątkowych sytuacjach - np. w czasie wizyty domowej, gdy lekarz nie ma dostępu do Internetu - możliwe będzie wystawienie zwolnienia na papierowym blankiecie.
Wprowadzenie e-zwolnień pozwoli wyeliminować nadużycia. Obecnie w przypadku krótkookresowych zwolnień lekarskich kontrola ZUS była praktycznie niemożliwa. Zanim zwolnienie trafiało fizycznie do ZUS często kończył się okres, na który zostało wystawione. Teraz ZUS będzie mógł je natychmiast zweryfikować.
Źródło: Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej
 

Powrót do listy

Zadzwoń
61 6 46 00 65
Napisz do nas
biuro@gardeprofit.pl