Co obejmuje obsługa kadrowo-płacowa?

Obsługa kadrowo-płacowa to nieodzowny element prowadzenia każdej firmy. W jej ramach dokonywane są wszelkie formalności związane m.in. z zatrudnianiem pracowników oraz wypłacaniem wynagrodzeń. Dobra obsługa kadrowo-płacowa jest kluczowa dla zapewnienia prawidłowego funkcjonowania przedsiębiorstwa oraz zachowania dobrych relacji z pracownikami. W niniejszym artykule przedstawiamy, jakie podstawowe czynności obejmuje profesjonalna obsługa kadrowo-płacowa, którą oferują biura rachunkowe.

Rejestracja pracowników i prowadzenie akt osobowych

Pierwszą czynnością, którą wykonuje się w ramach obsługi kadrowo-płacowej, jest rejestracja pracowników. W tym celu osoby za to odpowiedzialne zobowiązane są do sporządzania i gromadzenia wszelkich dokumentów związanych z zatrudnieniem, w tym np. umów o pracę, a także zgłaszania nowych pracowników do ZUS i Urzędu Skarbowego. Kolejnym ważnym elementem usług kadrowych, które w Poznaniu oferuje Biuro Rachunkowe Garde Profit, jest prowadzenie akt osobowych pracowników. W aktach tych znajdują się wszelkie dokumenty związane z historią zatrudnienia, a także ewidencją urlopów, czasu pracy oraz wynagrodzeń.

Naliczanie wynagrodzeń oraz prowadzenie rozliczeń podatkowych

Obsługa kadrowo-płacowa obejmuje także naliczanie wynagrodzeń dla pracowników wraz z uwzględnieniem wszelkich składek, a także dodatków i potrąceń. Poza tym dotyczy terminowego wypłacania wynagrodzeń. Innym ważnym elementem obsługi kadrowo-płacowej są rozliczenia z ZUS i Urzędem Skarbowym. W ramach tych czynności dokonywane są wszelkie odprowadzenia składek oraz podatków, a także przygotowywane są deklaracje podatkowe. Biura rachunkowe reprezentują przedsiębiorców przed urzędami i odpowiadają za wymianę wszelkiej korespondencji.