Jak założyć firmę krok po kroku?

Założenie firmy nie jest trudnym zadaniem. Wymaga ono jednak czasu, zaangażowania i dokładnej wiedzy w zakresie przepisów prawa oraz rynku. Odpowiedzialne podejście do rozpoczynania działalności gospodarczej może zwiększyć Twoje szanse na sukces. O czym trzeba pamiętać, decydując się na własny biznes? Sprawdź!

Forma prawna i forma opodatkowania firmy

Pierwszym krokiem, który sprawi, że firma zacznie istnieć, jest wybór jej formy prawnej. Można wybrać m.in. jednoosobową działalność gospodarczą, spółkę jawną, partnerską, z ograniczoną odpowiedzialnością, spółką akcyjną. Każda forma ma swoje zalety i wady, dlatego warto dokładnie się zastanowić, jaka będzie najlepsza dla danego rodzaju działalności. Trzeba również określić rodzaj działalności gospodarczej. W tym celu klasyfikuje się rodzaj działalności, zgodnie z kodami PKD.

Ważną decyzją jest wybór formy opodatkowania. Można rozliczać podatek dochodowy według skali podatkowej lub ryczałtu ewidencjonowanego. Wybór ten zależy od rodzaju prowadzonej działalności i wysokości jej dochodów. Jeżeli Twoja firma będzie mieć wielu pracowników, to konieczne będzie płacenie składek na ubezpieczenie społeczne i zdrowotne.

Samodzielne rozliczanie firmy z urzędem skarbowym i ZUS może przerosnąć niejednego przedsiębiorcę. Doradztwo i usługi rachunkowe świadczone przez profesjonalistów pozwalają na uniknięcie błędów w comiesięcznych rozliczeniach.

Wybór biura rachunkowego i banku, rejestracja firmy

Niezależnie od formy prowadzonej działalności każdy przedsiębiorca jest zobowiązany prowadzić odpowiednie zapisy rachunkowe. Jednym z pierwszych kroków jest podjęcie decyzji, czy samodzielnie chce się prowadzić ewidencję księgową, czy lepiej zlecić to zewnętrznemu biuru rachunkowemu.

Rejestracja firmy dokonywana jest na odpowiednim druku, np. wniosku CEIDG-1. Ostatni krok to założenie konta bankowego i wyrobienie pieczątki.  Czynności te nie są narzucone przez przepisy prawa, jednak znacząco ułatwiają późniejsze funkcjonowanie podmiotu.